Работам во Шпанија како граѓанин на ЕУ, дали ми е потребно NIE Број?

Дали треба шпански NIE Број за работа во Шпанија како граѓанин на ЕУ?

работејќи во Шпанија NIE Потребен е бројот.

Ако вашиот граѓанин на ЕУ и сакате работа во Шпанија имате право да го сторите тоа под ЗАКОН ЗА ЕУ.

Како и да е, како вашиот национален безбедносен број во Велика Британија, ќе треба шпанскиот еквивалент во Шпанија наречена а NIE Број. На NIE Бројот е еквивалент на бројот на шпански лица NIF. Имателот на шпански пасош не треба да аплицира за NIE Број колку што им е издаден број на NIF при раѓање.

на NIE Бројот е познат како Número de Identificación de Extranjero на шпански јазик. Во основа се користи за да ве идентификува во системот на шпанска ДАНОК и национално осигурување. Исто така се користи од многу други причини како што се регистар на земјиште, здравствена заштита и од приватни компанииnieда ги пратите вашите нарачки со нив.

Дали е тешко да се добие NIE Број за работа во Шпанија?

што а nie изгледа како
Следење на вашиот шпански NIE Бројот е лесен со нашата форма за резервација.

Добивање на вашиот NIE Бројот во Шпанија е олеснет со нашата веб-страница. Сè што треба да сторите е да пополните една едноставна форма на англиски јазик на нашата NIE Страна за резервација на броеви, а ние ќе ги направиме останатите. Ние ќе го пополниме твоето NIE Формулари за број (EX-18 и EX-15) и резервирајте го вашиот состанок за да го соберете вашиот NIE Број од полициската станица.  Кликнете овде за да ја резервирате вашата NIE Назначување број денес.

Кои видови работа можам да направам во Шпанија како граѓанин на ЕУ?

работејќи во еу NIE Број

Откако ќе го имате шпанскиот NIE Број можете да работите на истите работи како да сте биле во Велика Британија. (различна обука што можеби е потребна за некои работни места) Работни места на кои можете да работите како во Шпанија, на пример се: Доктор, медицинска сестра, ветеринар, лице за бар, келнер, менаџер на хотели, готвач, сопственик на кафе, продавница за чевли, продавница за подароци, продавница за весници, таксист , продавница за изнајмување, Publican, сликар, Декоратор, почиста.

Како граѓанин на ЕУ (Пред Брекзит) имате право да работите во која било од овие индустрии.

Што друго треба да направам како граѓанин на ЕУ да работам во Шпанија откако ќе го имам своето NIE Број?

користење nie број да плаќаат данок во Шпанија

Откако ќе го имате шпанскиот NIE Број ќе треба да започнете да плаќате даноци и национално осигурување во Шпанија. Ако сте работа за работодавец тие ќе го решат сето ова за вас. Ако одлучите да работите за себе во Шпанија како самовработен, ќе треба да поднесете даночни пријави. Најдобро е секогаш да се справите со локален адвокат на англиски јазик кој ќе се грижи за ова за вас.

Колку е националното осигурување во Шпанија? Дали е тоа покриено од моето NIE Број?

Шпанија има едно од највисоките нивоа на национално осигурување во ЕУ. Како граѓанин на ЕУ откако ќе го имате своето NIE Број само вие платете го националното осигурување во една земја. За луѓето кои размислуваат да станат самовработени, шпанските власти имаат шема за стимулирање да ги натераат луѓето да отворат нови бизниси. За прва година ви се менуваат само 50 евра месечно, а втората година 80 евра месечно. Зборувајте со вашиот адвокат денес за да видите дали ги исполнувате условите.

Дали ми NIE Број ме покрива за медицински и болнички третман во Шпанија?

nie бесплатен медицински третман шпански
вашиот NIE Бројот автоматски не ве квалификува за бесплатен медицински третман во Шпанија

Не, но откако ќе се вработете, ќе бидете опфатени на медицински третман во Шпанија. Пред да се вработите, треба да ја користите лекарската картичка на ЕУ. Имајќи NIE Бројот во Шпанија не значи автоматски дека имате право на бесплатна здравствена заштита.

Дали е полесно да се добие Престој на ЕУ во Шпанија ако имам NIE Број?

како изгледа шпанска резиденција ако имате nie број во Шпанија

Да, првиот чекор за добивање на вашата резиденција во Шпанија е добивање на вашиот NIE Број од шпанската полиција. Откако ќе го имате вашиот NIE Сертификат ќе можете да аплицирате за престој. Исто така, ќе треба да бидете регистрирани во регистарот во градското собрание наречено Падрон. За да добиете престој, исто така ќе треба да покажете доказ за средства што можете да ги издржувате себеси или дека имате работа или сте самовработени во Шпанија како граѓанин на ЕУ.

Ако аплицирам за престој во Шпанија е мое NIE Бројот претворен во шпански стил NIF број?

како изгледа apnsih nif бројот
вашиот NIE Бројот ќе биде со вас за живот. Само Шпанците се издаваат со NIF броеви

Не, твоето NIE Бројот е со вас за живот. Бројките на NIF се издаваат само на лица родени во Шпанија или со шпанска националност. Сите граѓани на ЕУ треба да имаат NIE Број за работа во Шпанија.

Зошто како граѓанин на ЕУ морам да аплицирам за број? Мислев дека можам да работам каде било во ЕУ?

лого на еу
Да се ​​биде дел од ЕУ значи дека можете да работите насекаде во Шпанија

Како граѓанин на ЕУ имате право да работите во која било земја на ЕУ, но сепак подлежите на даночните и локалните закони во таа област. Според шпанскиот закон, на сите странци што вклучуваат граѓани на ЕУ им требаат А. NIE Број.

Список на членки на ЕУ / ЕЕА

Австрија, Белгија, Бугарија, Хрватска, Република Кипар, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Франција, Германија, Грција, Унгарија, Ирска, Италија, Латвија, Литванија, Луксембург, Малта, Холандија, Полска, Португалија, Романија, Словачка , Словенија, Шпанија, Шведска и Велика Британија

 

За повеќе информации за добивање на шпански јазик NIE Број или престој во Шпанија посетете ја нашата почетна страница.

 

 

Прочитајте повеќе за добивање на вашиот NIE Број во Шпанија

 

12 размислувања на тема „Работа во Шпанија како граѓанин на ЕУ, дали ми треба А. NIE Број? “

 1. Не разбирам зошто ми треба а NIE Број за работа во Шпанија кога сум граѓанин на ЕУ? Мислев дека имаме право да работиме таму каде што сакаме без прикривач? Што можеа да сторат ако јас работев и немав NIE Број како граѓанин на ЕУ?

 2. Здраво. Јас не сум граѓанин на ЕУ (американски), но моментално работам во ЕУ во Германија. Може ли да го користам мојот германски даночен број или дали сè уште треба да добијам NIE Број?

  1. Здраво Бред. За жал, ќе ви треба шпански NIE Број за работа во Шпанија. Доколку сакате ова да го организираме за вас, користете ја нашата лесна форма за резервација и еден од нашите вработени ќе биде во контакт наскоро. Kindубезен поглед, Лиза

 3. здраво, јас сум самовработен во оваа земја како работник на градилишта - размислувам да работам во Шпанија за лето и барам да го средам мојот nie број .. дали можам да бидам самовработен во Велика Британија и да работам за работодавач во Шпанија со низок број?

  1. Hi

   Не, ако работите во Шпанија, законски мора да имате NIE Број. Ако сакате нас да ве резервираме, користете го леснотија NIE Формулар за резервација на броеви.

   Lisa

 4. Хуомента
  Josос натаму NIE-numero ja on resenssi Espanjassa ja omistaa Вила, мута еи ole työssäkäyvä henkilö, niin minkälainen на tarveydenhuolto tällaisella asukilla. Voiko mennä kunnalliseen sairaanhoitoon niin kuin paikalliset ??

  Јука

  1. Здраво џука

   Ако не сте жител вие. ќе треба да се воспостави приватно здравствено осигурување или тие ќе ве променат во моментот на пристап, дури и ако имате NIE Број.

   Lisa

 5. Здраво,
  Па, јас го имам моето NIE (на бела хартија А4, а не картичка), исто така, имам лак пасош. Но, сега кога сакам да работам, тие ме прашуваат за „Número de Seguridad Social“.
  Проблемот е во тоа што за да го добијам овој број ми треба „Numero de supporte“ што требаше да го има на мене NIE хартија, но не е. Имам автомобил регистриран на мое име во Шпанија и пчела тука една година. Како сакам да го добијам „Numero de suporte“?
  Thanks a lot

  1. Здраво Гаја

   Ве молиме јавете се на канцеларијата отворена 0034 665556070 и ние ќе можеме да ви помогнеме.

   Многу Ви благодариме

   Lisa

 6. Е NIE се бара за државјани на ЕУ кои работат во Шпанија помалку од 3 месеци? (Beе работам како келнер до јули и август.)

  благодарение

  Симон

  1. Здраво Симон

   Да, на сите што работат во Шпанија ќе им треба а NIE Број за да се плати данокот. Ако сакате нас да ја резервираме вашата NIE Закажување со броеви, ве молиме, користете ја нашата форма за резервација и ние ќе го организираме ова за вас.

   Многу благодарение

   Lisa

 7. хејсан! undrar om man enbart behöver NIE нумериран за миг, сом Свенск медборгаре ат åка ох jobобба ур ланге јаг вил, елер студера 1 година .. ?? delade meningar där när jag googlar och frågar folk som bor där..Google säger jag behöver fixa residencia för o vara där mer in 6 månader, men många kompisar har bara NIE nummero jobbar där flera år ..? вад галер ?? / јакоб

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.