Како да се добие NIE Број во Шпанија

Како да се добие NIE Број Аликанте

Добредојдовте на Аликанте. Вашиот нов живот на сонцето ќе започне. Но, една работа што ќе ви треба пред да започнете да работите, да отворите банкарска сметка или да купите куќа е Аликанте NIE Број.

Што е Аликанте NIE Број и зошто ми треба еден?

Твојата Аликанте NIE Број, познат како а Número de Identificación de Extranjero на шпански е вашиот даночен идентификациски број даден од шпанската полиција.

Твојата Аликанте NIE бројот генерално ќе започне со писмо, проследено со седум броја, завршено со друго писмо. (На пример Т - 5454321 - З). Твојата NIE бројот е единствен за вас и не е ниту пренослив, ниту истекува.

Needе ви треба а NIE Број за да ги завршите следниве задачи:

 • Отворете банкарска сметка во Шпанија
 • Работа во Шпанија
 • Купете бизнис во Шпанија
 • Купете имот во Шпанија
 • Добијте договор за мобилен телефон во Шпанија
 • Добијте бесплатна здравствена заштита во Шпанија
 • Останете во Шпанија подолго од 90 дена

Што прави Аликанте NIE Бројот изгледа?

вашиот NIE Бројот ќе ви го издаде шпанската полиција на бело парче хартија А4 (не картичка). Сертификатот ќе го има вашето полно име, број на пасош, датум на раѓање и NIE Број испечатен на неа и ќе ја наведе полициската станица што ја издала.

Ми треба мојата NIE Број во Аликанте, колку наскоро може да ми помогнете?

Водич за добивање на NIE Број во Аликанте Шпанија.

MY NIE е Spains број еден на Интернет NIE Услуга со броеви.

Можеме да ја организираме целата ваша NIE Искуство со број преку Интернет. Ние ќе го резервираме вашиот состанок на Полициската станица Аликанте во време и датум што ви одговара, плус завршете ја целата ваша документација и е-пошта за да можете едноставно да отпечатите.

Ваша единствена задача ќе биде да пристигнете во полициската станица во Аликанте во времето и датумот што ќе ви го обезбедиме и да го покажете вашиот пасош и да ги предадете документите што ви ги овозможуваме.

Подготвени да го добиете вашиот NIE Број во Аликанте?

како да резервирате NIE Назначување со број во Аликанте

Кликнете овде за да прочитате повеќе за нашите NIE Број на услуги за областа на аликанте и нарачајте ја вашата NIE Број денес.

Повеќе NIE Информации за број

Колку по моето NIE Назначување со броеви ќе го добијам моето NIE Број на сертификат?

Откако ќе присуствувате на полициската станица Аликанте, предадете го вашиот NIE Бројни документи, заедно со вашите две фотографии за пасош, и прикажан вашиот пасош, што нормално ќе ви биде издадено со NIE Број на сертификат истиот ден.

Меѓутоа, некои пати ако нема постар службеник на лице место да го потпише вашиот сертификат, можеби ќе побарате да се вратите уште еден ден за да го соберат вашиот NIE Сертификат за број.

Што ќе ми треба со себе на состанокот. Дали ќе ми треба преведувач со мене?

Следниве артикли ќе треба да ги земете со вас во вашиот Аликанте NIE Назначување на броеви.

 • Документацијата ви ја овозможуваме преку е-пошта
 • Две фотографии од пасош
 • Фотокопија од внатрешната страница на вашиот пасош
 • Вашиот оригинален пасош
 • Докази од причината зошто ви треба а NIE Број

На состанокот, едноставно предавате документи, што ќе биде точно како наш експерт NIE Тимот на број го заврши за вас. тоа е многу малку веројатно ќе ви треба Преведувач но добредојдени сте да земете своја ако се чувствувате поудобно.

Може ли да имам еден NIE Број на состаноци и за јас и за мојот партнер / пријател во исто време?

Не, секој човек што ја посетува полициската станица Аликанте за нивно NIE Numberе треба посебен состанок и сопствена документација.

Општо можеме да ви дадеме две состаноци во рок од 10 минути едни од други, но ве молиме, осигурете се дека го користите делот „други белешки“ на нашата форма за резервација за да ни кажете дека би сакале ист датум и време како вашиот партнер.

Ако ја добијам мојата NIE Број во Аликанте дали можам да го користам во друг дел на Шпанија?

Вашиот шпански NIE Број може да се користи пчела во сите делови на копното Шпанија, плус Канарските и Балеарските острови. Еден број ве опфаќа за цела Шпанија не постојат различни типови за различни области на Шпанија.

Дали можам да одам во полициската станица Аликанте ако живеам во друга област од покраината?

Да, можете да одите во полициската станица Аликанте за да го добиете вашиот NIE Број ако живеете каде било во провинцијата Аликанте од каде се протега Denia до Мурсија.

Може ли да ја добијам мојата NIE Број во Аликанте без состанок?

Пред неколку години бевте во можност да се појавите во вашата локална полициска станица и да чекате во редот да биде издадено NIE Број. Деновиве полицијата има систем за резервација преку Интернет и нема да се гледате под никакви околности без а NIE Назначување на броеви.

Дали е можно да се добие мојот NIE Број без посета на полициската станица?

За жал не. Мора да присуствувате во полициската станица лично за да можете да го покажете пасошот и да го соберете вашиот NIE Број.

Каде ќе биде мојот NIE Назначување на број ќе биде во Аликанте?

Главната полициска станица / Форенс канцеларијата може да се најде на: Кале де ла Ебанистерја, 4, 03008 Аликанте. Потребно ви е NIE Резервација со броеви за да може да присуствува на полициската станица. Вие нема да бидете гледани, освен ако имате точна резервација и документација.

Колку долго ќе ми NIE Број закажете состанок за Аликанте? Дали ќе бидам таму цел ден?

Willе ви се даде одредено време и датум за вашиот состанок. Општо, полициските станици работат навреме, но секогаш е најдобро да пристигнете барем 30 минути порано за да може да се видите порано ако е можно.

Вашето вистинско закажување ќе трае не повеќе од 2 минути. Службеникот ќе ја провери вашата документација или ќе издаде а NIE Број таму и потоа, или замоли го твојот да се врати подоцна.

Што ќе се случи ако не сум одбиен NIE Број во Аликанте

Вообичаен случај, вашата апликација е одбиена, повикајте ја нашата канцеларија на 0034 665556070 што е можно поскоро. веројатно е дека сте заборавиле да земете документација или нешто што ви побаравме да ги земете упатствата што ви ги испративме.

Дали треба да ја платам мојата NIE Данок на број пред или по моето назначување?

Потребно ви е тo посетете банка во Аликанте пред вашиот состанок и платете го образецот 790 NIE Данок на број. Ви испративме форма 790 која е составена од 4 страници. Треба да ги земете сите овие страници во банка, да го платите данокот (9.64) и да осигурате дека може да имате печат на најмалку една од формите од благајната.

Мојот пасош е застарен. Дали сè уште можам да добијам NIE Број во Аликанте?

Не, ќе треба да останете најмалку 3 месеци на вашиот пасош за да аплицирате за NIE Број. Кликнете овде за да го обновите вашиот пасош.

Дали ми треба фото-копија на мојот пасош? Дали се сите страници или само предниот капак?

Да, треба да земете фото копија од внатрешната страница на вашиот пасош. Ова може да биде боја или црно-бело.

Која големина треба да бидат фотографиите од пасошот?

Yourе треба да земете две фотографии со пасош на вашите NIE Назначување со број во Аликанте. Овие треба да бидат британска стандардна големина. Кликнете овде за повеќе информации за фотографијата со пасош.

Треба ли да ја отпечатам NIE Бројни форми во боја или црно-бело?

Полицијата во Аликанте ќе ги прифати вашите форми во целосна боја или црно-бела боја.

Ми кажа дека постои долг список на чекање за состаноци во Аликанте. Можеш ли да ме примиш претходно состанок?

Имаме одличен однос со шпанската полиција обично се во можност да добијат назначувања за откажување за истата недела. Ве молиме слободно јавете ни се NIE Телефонски лист ако сакате да разговарате за вашите точни барања.

Дали на моите деца им треба а NIE Број во Аликанте?

Како општо правило Деца не се издаваат белите NIE Сертификат за број. Децата под 16 годишна возраст обично добиваат свои NIE Броеви кога аплицираат за престој. Ова е испечатено на зелената картичка за престој.

Еве кај МОЈ NIE ние сакаме да патуваме во и околу Шпанија, во пронаоѓање активности што можете да ги направите со или без NIE Број.

Оваа недела решивме да скокнеме во МОЈNIE epип и посета на Аликанте за тој ден.

Каде е Аликанте?

Аликанте е пристанишен град на југоисточниот дел на Шпанија Коста Бланка и главен град на провинцијата Аликанте. Неговиот стар град Барио де ла Санта Круз има тесни улици, обоени куќи и сцена за ноќен живот. Оттука, лифт или стрмно искачување води кон средновековниот Кастиillо де Санта Барбара, поставен на брдото со прекрасен поглед на брегот на Средоземното Море.

За повеќето активности во Аликанте нема да ви треба Шпанец NIE Број.

Добивање на вашиот NIE Бројот во Аликанте е лесен со МОЈNIE

Патување до и околу Аликанте

Аликанте има одличен аеродром. Се наоѓа веднаш пред главниот град Аеродром Аликанте е главен меѓународен центар и летовите можат да се донесат по разумна цена во поголемиот дел од годината. има одлични автобуски линкови од аеродромот кои одат на сите изгубени места во провинцијата Аликанте и пошироко.

Сити Аликанте има многу модерна автобуска станица лоцирана во Муел де Поniente S / N - близу пристаништето Аликанте. Од тука може да се добие автобус колку што е можно повеќе Мадрид or Малага или како блиску Бенидорм.

Аликанте е централен центар за патување со воз. Терминал за воз Аликанте е централна железничка станица во Аликанте, Шпанија. Обично, локално наречена станица RENFE, станицата е дел од системот Адиф и е терминална станица.

Добрата вест е дека не ви е потребна NIE Броеви што користат јавен превоз во Шпанија. Ако ве прашаат за еден, можете да го дадете вашиот број за пасош или лична карта ако имате.

Што да направите во Аликанте

Интернет-страницата за советници за патувања има одличен список на работи што треба да се прават во Аликанте но ние ги ставивме нашите топ 5 подолу за да проверите. Нема да ти треба Шпанец NIE Број за посета на кое било од овие места во Аликанте.

1.) на Замокот на Санта Барбара

Замокот на Санта Барбара Аликанте

Замокот на Санта Барбара може да се најде во Аликанте како седи на врвот на планината Бенакантил. Овој џиновски карпа што се издигнува над небесната линија на Аликанте е тврдина со средновековно арапско потекло.

Најновите реновирања се случија за време на Златното доба на Шпанија во 1500-тите, но ако погледнете одблизу, ќе најдете малку фрагменти од мавританско време.

Најдоброто време за посета на замокот е рано наутро пред сонцето да е во најжешките. Ако звуците на одење ви се допаѓаат само на многу напорна работа тајната е и таму е лифт што тече од позади плажата Postiguet.

Нема обвинение да го посетите замокот или да го користите лифтот и нема да ви треба NIE Број за посета.

2.) Археолошки музеј

Ако Археологијата е твоја работа, ќе го сакаш овој музеј што ќе објасни за потеклото на Аликанте. Има мала наплата за да влезете во музејот, но нема да ви треба NIE Број за посета на Археолошки музеј Аликанте.

Музејот започнува во предисторијата со ловците собирачи и ги гледате првите рачно изработени метални предмети фалсификувани околу Аликанте.

Нема да ти треба NIE Број во Аликанте да го посетиме Археолошки музеј.

Потоа, тука е иберската просторија, посветена на многуте пред-римски археолошки локалитети блиски до кои донесе прекрасни парчиња скулптура и керамика.

Едно од највозбудливите прикажувања опфаќа средновековно време, кога за краток период, еврејската, исламската и христијанската култура постоеја рамо до рамо. музејот е голема привлечност да ги однесе децата заинтересирани за историја.

3.) Музеј на современа уметност

на музеј на современа уметност може да се најде сместен во најстарата секуларна зграда на Аликанте, поранешна житарка изградена во 1687 година до базиликата Санта Марија. Основана е во 1976 година од скулпторот Аликанте Еузебио Семпере, прикажувајќи ја неговата приватна колекција.

Музејот може да се пофали 800 парчиња, вклучувајќи многу од најпознатите уметници од 20 век, вклучувајќи ги Пикасо, Френсис Бекон, Салвадор Дали и íоан Мири.

Само третина од делата можат да бидат прикажани во секое време, а дисплејот се ротира во текот на целата година, така што нема да има две посети.

4.) Парк Рио Сафари, Аликанте

Паркот Рио Сафари Аликанте е животински парк на патот Санта Пола-Елче, во Коста Бланка.

Сместено е во оаза со повеќе од 4000 палми. Идеално место за семејства со деца.

Посетителите на паркот можат да уживаат во убаво патување и да се релаксираат, запознавајќи повеќе од сто видови на животни. Уживајте во Splash Park во текот на летото, новиот воден парк на Рио Сафари Елче со базени, многу тобогани, вода паѓа, детско игралиште, област за бебиња и ресторан.

Парк Рио Сафари, Аликанте

Пливање со морски лавови, средби со лемури, шимпанза и орангутани; емисии и мулти-авантуристички област се други активности што луѓето можат да ги уживаат во Рио Сафари Елче. Нема да ви треба NIE Број за посета на паркот Сафари, но можеби ќе ви треба заем од банка ... Цената на храната во паркот е многу скапа.

Кликнете овде за да ја посетите веб-страницата во Рио Сафари

5.) Прошетајте со брод околу Аликанте или посетете ја Табарка

Во пристаништето во Аликанте ќе најдете многу компаnies кои обезбедуваат патувања со брод. Изберете помеѓу крстарење со катамаран во морето до градот или а патување до островот Табарца.

Не ти треба а NIE Број за да ја посетите Табарца, но ќе ви треба еден за да отворите банкарска сметка

Табарка е мала, wallидна заедница со ист вид на варосани куќи и сини ролетни што ќе ги видите во стариот дел на градот Аликанте. Само тука нема потреба од автомобили или која било друга модерна конвеnieноќи!

Ако имате шанса, проверете ја црквата Свети Петар и Свети Павле и прошетка низ редок пејзаж на островот за да го видите светилникот.

Какво е времето во Аликанте?

Август генерално е најтоплиот месец во Аликанте со просечна температура од 26 ° C (79 ° F) и најстуден е Јануари на 12 ° C (54 ° F) со најмногу дневни сончеви часови на 11 јули.

Највлажниот месец е Октомври со просек од 66 мм дожд. Најдобриот месец за пливање во морето е во Август кога просечната температура на морето е 26 ° C (79 ° F).

Внатрешни врски

NIE Информации за број

Како да се добие NIE Број во Мурсија

Како да се добие NIE Број во Денија

NIE Данок на број

8 мисли на „Како да се добие а NIE Број Аликанте “

 1. Се преселив во Аликанте во јуни за да започнам нова работа со Рајанар. Јас пристигнувам на 5 јуни колку брзо можете да ме примите NIE Број во Аликанте?

  1. Здраво oshош Да, можеме да ве резервираме во Аликанте за вашите NIE Број за неделата што ќе пристигнете. Just6 користете ги коментарите во формуларот за резервации за да не известите кој датум сакате.

   Lisa

  1. Здраво Фиренца. Да, можеме да ве резервираме во Полициската станица Аликанте многу брзо за вашите NIE Назначување на броеви. Ве молиме користете ја нашата Интернет NIE Формулар за резервација на броеви и ќе ве резервираме што е можно поскоро.

   Lisa

  1. Здраво Ким

   Ви благодариме за вашата порака. Да, ако живеете во Ел Кампело, ние би ви резервирале во полициска станица во аликанте за вашите NIE Назначување на број во Шпанија.

   Се надевам дека ова помага?

   Lisa
   https://www.mynie.co.uk

 2. Ако живеам во Елче, можам ли да ја користам полициската станица во центарот на Аликанте? Како да резервирам а NIE Закажување на број?

  1. Здраво Симон / Бев

   Да, можеме да ве резервираме во која било полициска станица во Аликанте. Ве молиме, користете го нашиот лесен NIE Формулар за резервација на броеви и ќе ве резервираме што е можно поскоро.

   Со почит

   Lisa
   https://www.mynie.co.uk

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.