NIE БРОЈЦИ И БРЕКСИТ

NIE БРОЈЦИ И БРЕКСИТ

Дали мојот NIE БРОЈ ДА СЕ РАБОТА ПО БРЕКСИТ

На 23 јуни 2016 година, референдумот на британските гласачи за излез од Европската унија беше добиен со глас „ДА“, што го шокираше многумина ширум Европската унија. Прочитајте повеќе за Brexit на Википедија

Зборот Brexit гласањето за Брегзит беше проследено со оставка на британскиот премиер Дејвид Камерон и го активираше почетокот на постапката наречена член 50, што е почеток на разводот на Велика Британија од Унијата. Прочитајте повеќе за денот на Brexit овде.

Шок NIE Броеви и Brexit

Но, што значи ова за вашите NIE Број во Шпанија?

шпански NIE Броевите се издаваат на луѓе ширум светот, не само на граѓани на Велика Британија. Од оваа причина ние веруваме дека британските граѓани кои сакаат да работат или живеат во Шпанија по „денот на независноста“ на Брегзит, сепак ќе треба да аплицираат за NIE Број, сепак процедурата и количината на докази потребни за вашата потреба за а NIE Бројот може да биде построг.

Иако не е објавено официјално соопштение за работа во Шпанија со а NIE Број после Brexit ние веруваме дека системот ќе биде приближно ист, а граѓаните што не се членки на ЕУ, кои аплицираат за NIE Број. Системот за резервации ќе биде малку поразличен бидејќи нема да аплицираме за сертификат ЕУ. Британските граѓани најверојатно ќе аплицираат за NIE Број на луѓе од остатокот на светот.

Дали е полесно да се добие резиденција во Шпанија Пост Brexit ако имам NIE Број?

Во моментот кога ќе одиме да притиснеме со овој блог пост, речиси е невозможно да се каже, иако веруваме дека има NIE Број пред Brexit ќе се пријават Шпанска резиденција пост Brexit полесно.

Ако ја добијам мојата NIE Број пред Brexit ќе можам да продолжам да работам во Шпанија после Brexit?

Британски екс-патници кои веќе имаат NIE Број пред брендот

Да. ЕУ и Шпанија сепак ќе ги поздрават граѓаните на Велика Британија да дојдат и да работат во Шпанија по Брекзит. Некои градски шпански градови имаат огромна екс-ПАТ Британско население и Шпанците сакаат да одржат добри односи.

Додека конечниот договор не биде договорен со преговарачите на ЕУ, водите се мирка. На можноста за „НЕ ДОГОВОР“ се гледа како реална можност. Во овој случај ќе биде потребен Билатерален договор со Велика Британија и Шпанија. Прочитајте повеќе за престој во Шпанија.

Бидејќи веќе нема да бидам граѓанин на ЕУ, ќе треба да направам измени во мојата регистрација на NIE Број на системот по Brexit?

Овој британски пар е загрижен за нивниот NIE Број по Brexit

Во моментот не е јасно какви сегашни британски ЕК-ПАТС кои живеат во Шпанија би сакале да го направат пост Брексит. Штом ќе се објават повеќе новости, ќе го ажурираме нашиот блог и почетна страница за да го одразиме ова.

Ако треба да направам какви било шанси на моето NIE Регистрација на броеви по Brexit може вашата компанија да помогне?

Овој пар зборува за нивни NIE Број по снабдување

За жал, во моментов немаме никакви информации за промените што шпанската влада ќе ги спроведе по Брегзит. Се надеваме дека откако ќе бидат објавени промените ќе можеме подобро да ги советуваме нашите клиенти.

Јас поседувам бизнис во Шпанија. Дали мојата струја NIE Бројот сè уште работи по Brexit?

Ако веќе имате бизнис во Шпанија, тоа е веројатно, веќе ќе го имате вашиот NIE Број и престој во Шпанија. Не се смета дека промените ќе влијаат на тоа како вие водете бизнис во Шпанија по Brexit.

Дали ќе мора да го ажурирам моето NIE Регистрација на броеви со мојот нов пасош „Брексит“ кој не е во ЕУ?

Бидејќи вашиот пасош број веројатно ќе остане на истиот пост Brexit, не сметаме дека ќе треба да го ажурирате вашиот NIE Регистрација на броеви Брексзит. Ние ќе го ажурираме нашиот блог во догледно време.

Јас сум на намалена стапка на национално осигурување во Шпанија со мојата струја NIE Број. Дали оваа понуда ќе продолжи?

Намалената стапка на национално осигурување за нерезиденти кои започнуваат бизнис во Шпанија ја воведе шпанската влада и не е закон на ЕУ. Како такво, во овој момент не веруваме дека ќе има измена на вашето право на пониска стапка на пост Brexit, ако веќе имате NIE Број.

Не планирам да се преселам во Шпанија дури по Брегзит. Треба ли да го добијам мојот NIE Број пред?

Без никаква моментална јасност од Владата на Обединетото Кралство или ЕУ, невозможно е да се каже дали ќе добиете предност за да ја добиете вашата NIE Број пред Брекзит. Ако сакате да аплицирате за вашиот NIE Број, посетете ја нашата NIE БРОЈ ФОРМА за книги.

My NIE Бројот на сертификати наведува дека сум граѓанин на ЕУ. Дали ќе ми треба нов сертификат?

Иако кој систем ќе се воспостави е нејасен, ние веруваме дека ќе го задржите истиот сертификат и NIE Број по Brexit.

Што е нашата NIE Експертот за броеви Лиза вели за Brexit:

Додека не се појави јасна најава од ЕУ и британската влада, нашите раце се врзани. Препорачуваме да ја посетите нашата Главна страница каде ќе ги ажурираме најдоцна NIE Број на информации за Брегзит. За жал, континуираната неизвесност го прави невозможно за нас да им дадеме на британските бивши татковци вистинска слика за тоа какви промени можат да дојдат.

Треба вашата NIE Број денес? Посетете ја нашата почетна страница за да прочитате повеќе

Продолжете со проверка на нашиот блог за најновите NIE Број на информации за Brexit.

NIE БЕСПЛАТНО БЕСПЛАТНО ПРИСТАП

Што ќе се случи со моето NIE Број ако има Брегзит „без договор“?

Во моментов ја следиме ситуацијата во врска со тоа што ќе се случи ако има „Без договор“ Брегзит и што тоа ќе значи за вашиот NIE Број. Ве молиме проверете се назад на нашите NIE Број на блогот за дополнителни информации.

Други извори на Brexit News:

Прочитајте за Brexit на весникот Експрес

Прочитајте за најновите вести за Brexit на Индипендент

Најнови вести на BBC за Brexit

18 размислувања за „NIE БРОЕВИ И БРЕКСИТ “

 1. Планираме да се преселиме кога ќе се пензионираме во 2020 година, па после Брекзит. мислите ли дека треба да ги добиеме нашите NIE Броеви сега?

  1. Здраво дечки. Јас би ви препорачал да го добиете вашиот NIE Број пред Brexit во вашиот случај. Ако сакате да го нарачате вашиот NIE Број денес ве молиме користете ја нашата Интернет NIE Формулар за резервација на броеви.

 2. Дали мислите дека Brexit ќе влијае на правата на луѓето за работа во Шпанија? Aе NIE Број го олеснуваат преселувањето во Шпанија после Брекзит?

  1. Здраво Дејвид. Добро прашање. Автоматски нема да добиеме право на работа во ЕУ, сепак Шпанија ќе продолжи да ги прифаќа работниците од целиот свет. Шпанија ќе продолжи да обезбедува NIE Броеви за британски работници. Се надевам дека ова помага

 3. Hi
  Веќе сум во Шпанија и треба да добијамNIE. Одам да бидам тука 11 месеци. Дали треба да имам сертификат за престој како и ние.
  Стефан

 4. Здраво, ние се селиме во Бенидорм на 1 ноември 2020 година (започнува нашиот договор за изнајмување), ние би сакале да ја користиме вашата услуга. Можете ли да закажете состанок за таа специфична недела (ова е важно бидејќи мојот партнер можеби ќе треба привремено да се врати во Велика Британија) и дали може да ми кажете кои документи треба да ви ги доставам за да ја користите оваа услуга.

  1. Hi

   Да, кога ќе ја пополните нашата форма за резервација, само ставете ги датумите што ги сакате во полето за коментари и откако тие датуми ќе бидат ослободени, ние ќе ги земеме за вас.

   Се надевам дека ова ви помага

   Lisa

 5. Имам намера да се преселам во Шпанија следната година, но не можам да добијам летови за Шпанија за да прегледам имот. Би сакал да добијам А. NIE број во подготовка. Може ли да добијам еден без да ја напуштам Велика Британија. Можете ли да набавите еден за мене без да мора да присуствувам на полициска станица во Шпанија? Ви благодарам !

  1. Hi

   Ви благодариме за вашата порака, но за да ја користите оваа услуга, мора да присуствувате на полициската станица во Шпанија за да ги соберете NIE Сертификат за број.

   Lisa

 6. Јас имам двојна националност. Во моментов имам британски пасош, но исто така поднесов барање за ирски, што е одложено во обработката заради ограничувања на коските. Ако аплицирам за моето NIE број со британски пасош, дали е тогаш тешко да го сменам во ирски пасош што ќе го користам за мојата апликација за престој по брегзит?

  благодарение

  Карен

  1. Здраво Карен

   Нема разлика ако аплицирате со вашиот ирски или британски пасош. Секој може да има NIE Бројот не е поврзан со националност и нема разлика во документот што Австралиец го добива со документот што го добива британско или ирско лице.

   Се надевам дека ова помага?

 7. Здраво
  Во моментов сум во процес на купување имот во Аско, провинција Тарагона. Јас сум жител на Велика Британија и немам адреса во Шпанија. Додека закажував преку Интернет за да добијам број на NIE, бев известен дека Аско спаѓа во надлежност на полициската канцеларија во Роус. Поради тоа што канцеларијата на Реус немаше слободни места, затоа закажав состанок во полициската канцеларија во Тортоса, кога присуствував на состанокот, бев формиран дека сум во погрешна канцеларија (службеникот не гледаше во ниту една документација што го имав, само мојот пасош) и ми рече дека треба да закажам состанок во полициската канцеларија во Тарагона.
  Ова води кон моето прашање .. дали можете да закажете состанок во која било полициска канцеларија за да добиете број на NIE и дали е тоа услуга што ја давате?
  Со поглед
  Тони

 8. Здраво, се прашував дали е мое NIE сè уште важи откако беше повеќе од 6 месеци надвор од Шпанија. Дали ќе можам да патувам во Шпанија?

 9. Имам NIE од сезонска работа во 2003 година на Балеариците. Јас сум државјанин на Велика Британија и сè уште живеам во Велика Британија. Иако не планирам моментално да се преселам, но би бил заинтересиран да знам каде стојам ако би сакал, објавувам Брегзит.

  Многу благодарение

 10. Дали е полесна рута „бирократијата паметно“ да се користи мојот ирски пасош на ЕУ за да се добие број на НЕИ?

 11. Здраво,
  My niece има а NIE од 2002 година кога купи стан тука, така што, таа како број, е на Modelo 210 за 2020 година што го плати минатата година, но нема официјално NIE документ може да се најде, има ли во секој случај да се провери дали овој број е во евиденцијата на полицијата овде во Марбела, ве молам? така што дупликат NIE може да се обезбеди документ?
  Многу благодарение
  Пол

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.