Што доказ ми треба за да добијам a NIE Број?

Вие мора да обезбедите доказ зошто ви треба а NIE Број

Значи, имаш твое NIE Резервирано закажување состанок, и шпански NIE Бројни обрасци пополнети на англиски јазик. Што е следно? …… Доказ.

На денот на назначувањето, ќе треба да ја обезбедите шпанската полиција доказ зошто ви треба а NIE Број… Нивото и видот на доказ потребни за да го добиете вашиот NIE Бројот е различен ако сте Граѓанин на ЕУ или не ЕУ.

Доколку сте државјанин на ЕУ, потребно е да го добиете следново докажување NIE Број во Шпанија:

 • Пасош и копија на двете главни страници
 • Доказ за адреса во Шпанија - договорот за изнајмување (во ваше име) ќе биде доволен
 • Пополнет образец EX-18
 • Завршено Modelo 790
 • Доказ за здравствено осигурување - ова може да биде приватно здравствено осигурување или картичка EHIC
  Документ * докажува зошто ви е потребен Шпанец NIE број, кој се разликува во зависност од вашите намери. Во повеќето случаи тоа е:
  договор што покажува дека ќе купите имот во Шпанија, како недвижнини, автомобил и сл.
 • вработен: договор за работа од шпанска компанија
 • самовработени: сертификат за сопственост на компанија
 • лица со доволно средства: доказ дека можете да живеете во Шпанија без да работите
 • учениците: писмо за прифаќање од училиштето плус доказ за плаќање на училиштето
 • баратели на работа: можете да одите само со пасош
 • Доволно за да го платиме NIE такса (9.75 € за време на пишување)
 • * Сите документи мора да бидат преведени на шпански или каталонски (освен ако не се официјални документи на ЕУ) и мора да го доведете оригиналот

Ако не сте државјанин на ЕУ, ќе ви треба следново доказ:

 • Пасош, виза и копии
 • Пополнет образец EX-15
 • Empadronamiento - ќе треба да одите во градското собрание и да се регистрирате како живеат во таа област
 • На граѓаните што не се членки на ЕУ ќе им треба дополнителен доказ за легален влез во Шпанија (на пример, карта за слетување, позната на шпански како декларацион де ентрадада)
 • Доказ за здравствено осигурување
 • Две фотографии со големина на пасош (проверете дали тоа може да варира од земја до земја - шпанската големина се нарекува карнет)
 • Документ * докажува зошто ви е потребен Шпанец NIE број кој се разликува во зависност од вашите намери. Во повеќето случаи тоа е:
  договор што покажува дека ќе купите имот во Шпанија, како недвижнини, автомобил и сл.
  вработен: договор за работа од шпанска компанија
  самовработени: сертификат за сопственост на компанија
  лица со доволно средства: доказ дека имате доволно средства да живеете во Шпанија без да работите
  ученици: Писмо од училиштето плус доказ за плаќање до училиштето
  баратели на работа: можете да одите само со пасош, но ќе ви биде издаден привремен NIE број важи само за 3 месеци

* Сите документи мора да бидат преведени на шпански или каталонски и мора да го доведете оригиналот

Еве кај МОЈ NIE Број на Шпанија можеме да го резервираме вашиот NIE Закажување со броеви е супер брз и завршете го вашиот NIE Формулари за аплицирање со број, но зависи од вас да го соберете презентираниот точен доказ зошто ви е потребна NIE Број.

Прочитајте повеќе за:

Тоа е законски услов да се има NIE Број

Како да се добие NIE Број Брзо

Потребно ви е повеќе совети? Контакт

10 мисли на тема: „Што доказ ми треба за да добијам NIE Број? “

 1. Може ли yoiu, помогни ми да добијам привремено NIE како што прочитав дека ова е најдобро за оние од нас кои немаат работа, освен ако не можете да стекнете еден без понуда за работа? Благодарам

 2. Одам во Тенерифе од Велика Британија за да барам работа во недела на 10-ти идеи колку брзо ќе можам да закажам состанок и ако го прочитам ова право можам да одам само со пасош

  1. Здраво Луис. Needе ви треба а NIE Назначување со број во Тенерифе и документацијата завршена. Ве молиме, користете ја лесната форма за резервација на niw број на нашата веб-страница, ние ќе ве набавиме што е можно поскоро да ги резервирате Многу благодарам, Лиза

  2. Здраво Луис

   Ви благодарам за Вашата порака. да, можеме да ве резервираме во Тенерифе за вашите nie закажување на број веднаш штом ќе пристигнете. ве молиме користете го нашиот лесен nie формулар за нарачки за резервација на броеви и ќе ве резервираме што е можно поскоро.

   Многу Ви благодариме

   Lisa
   NIE БРОЈ АДВИЗОР

 3. Потребно е појаснување!

  Има навидум контрадикторни информации на вашата веб-страница, видете подолу:

  1. Адреса:

  „П: Немам шпанска адреса за употреба? Што можам да направам?
  О: Делот за адреси на нашата Интернет NIE Формуларот за броеви треба да биде адреса во Шпанија. Ова не мора да биде ваш дом, многу луѓе ја користат адресата на хотел или локално кафе. Ако немате пристап до шпанска адреса, не грижете се, оставете го овој дел празен и нашите советници ќе го решат ова за вас. Можете лесно да ја промените адресата откако ќе ја имате вашата адреса NIE Број на сертификат. "

  ПРОТИВ

  „Ако сте државјанин на ЕУ, ќе треба да го добиете следново докажување NIE Број во Шпанија:
  Доказ за адреса во Шпанија - договорот за изнајмување (во ваше име) ќе биде доволен “

  Вториот е она што ми беше кажано во Полициската станица!
  Очигледно НЕ може да се направи со адреса на хотел или слично !!!

  2. ЗДРАВЈЕ ОСИГУРУВАЕ за граѓаните на ЕУ:

  Горе го наведува ова како услов за граѓаните на ЕУ:
  „Доказ за здравствено осигурување - ова може да биде приватно здравствено осигурување или картичка EHIC“

  ПРОТИВ

  На главната страница се вели дека (само) ако сте државјанин што не е членка на ЕУ, треба да обезбедите доказ за здравствено осигурување.

  Вториот се чини дека е точен.
  Исто така, се чини дека е апсурден Барањето!
  Зошто ви треба здравствено осигурување само за да отворите банкарска сметка или да купите автомобил ???

  1. Здраво Маркус

   Правилата се различни во секоја област ... Најдоброто нешто што треба да направите е да дадете еден од нашите NIE Број на советници повик на 0034 665556070 и тие можат да ве водат низ nie процес на број во вашата област 🙂

   Lisa

   1. Здраво Лиза,

    Овде се вели под „Ако сте граѓанин на ЕУ, ќе ви треба следниот доказ за да добиете NIE Број во Шпанија: ”
    „- лица со доволно средства: доказ дека можете да живеете во Шпанија без да работите“

    Колку ви треба да ги класифицирате како „личност со доволно средства“?

 4. Здраво
  Entre a España hace 2 años estoy empadronada, alquilo un piso , recibo una pensión (pequeña) de mi país , tengo 60 años , no pienso trabajar y cuento con seguro salud (Sanitas)
  Es posible obtener el NIE ?
  Благодарам
  Sílvia

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Научете како се обработува вашиот коментар.