Duke punuar në Spanjë si qytetar i BE-së, a më duhet mua a NIE Numri?

A kam nevojë për spanjolle NIE Numër për të punuar në Spanjë si qytetar i BE-së?

duke punuar në Spanjë NIE Numri i kërkuar.

Nëse një qytetar juaj i BE-së dhe ju dëshironi punojnë në Spanjë ju keni të drejtë ta bëni atë më poshtë LIGJI I BE-së.

Sidoqoftë, si numri juaj i sigurisë kombëtare në Mbretërinë e Bashkuar do t'ju duhet ekuivalent spanjoll në Spanjë të quajtur a NIE Numër. NIE Numri është ekuivalenti i një numri NIF të Personave Spanjollë. Një mbajtës i pasaportës Spanjoll nuk do të duhet të aplikojë për një NIE Numri pasi atyre u lëshohet një numër NIF gjatë lindjes.

La NIE Numri njihet si Número de Identificación de Extranjero në Spanjisht. Në parim përdoret për t'ju identifikuar në TAX Spanjoll dhe sistemin e sigurimeve kombëtare. Përdoret gjithashtu për shumë arsye të tjera si regjistri i tokës, kujdesi shëndetësor dhe kompanitë privatenies për të ndjekur porositë tuaja me ta.

A është e vështirë të marrësh një NIE Numër për të punuar në Spanjë?

çfarë a nie duket si
Ndjekja në spanjishten tuaj NIE Numri është i lehtë me formën tonë të prenotimit.

Marrja e juaj NIE Numri në Spanjë është bërë i lehtë me faqen tonë të internetit. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të plotësoni një formë shumë të thjeshtë në gjuhën angleze në gjuhën tonë NIE Faqja e prenotimit të numrave dhe ne do të bëjmë pjesën tjetër. Ne do të mbushim gjërat tuaja NIE Formularët e numrave (EX-18 & EX-15) dhe rezervoni takimin tuaj për të mbledhur tuajin NIE Numri nga komisariati.  Klikoni këtu për të prenotuar NIE Emërimi i numrit sot.

Typesfarë lloje pune mund të bëj në Spanjë si qytetar i BE-së?

duke punuar në be NIE Numër

Pasi të keni spanjishten tuaj NIE Ju mund të punoni në të njëjtat punë sikur të ishit në MB. (trajnime të ndryshme që ndoshta kërkohen për disa punë) Punët që mund të punoni si në Spanjë për shembull janë: Doktori, infermierja, veterani, personi i barit, kamarieri, menaxheri i hotelit, kuzhinieri, pronari i kafenesë, dyqani i këpucëve, dyqani i dhuratave, dyqani i gazetave, shoferi taksi , dyqan me qira, Publican, piktor, Dekorues, Pastrues.

Si qytetar i BE-së (Pre Brexit) ju keni të drejtë të punoni në cilindo nga këto industri.

Elsefarë duhet të bëj tjetër si qytetar i BE-së për të punuar në Spanjë, pasi të kem të miat NIE Numri?

përdorim nie numri për të paguar taksën në Spanjë

Pasi të keni spanjishten tuaj NIE Numër që do t'ju duhet të filloni të paguani taksat dhe sigurimet kombëtare në Spanjë. Në qoftë se ju jeni duke punuar për një punëdhënës ata do t'i zgjidhin të gjitha këto për ju. Nëse vendosni të punoni për veten tuaj në Spanjë si i vetëpunësuar, do t'ju duhet të paraqisni deklaratat e taksave. Gjithmonë është më së miri të merreni me një avokat lokal që flet anglisht për t'u kujdesur për këtë.

Sa është sigurimi kombëtar në Spanjë? A është e mbuluar nga imja NIE Numri?

Spanja ka një nga nivelet më të larta të Sigurimeve Kombëtare në BE. Si qytetar i BE-së sapo të keni tuajin NIE Numri ju do vetëm paguani sigurimin tuaj kombëtar në një vend. Për njerëzit që mendojnë të bëhen të vetëpunësuar, autoriteti spanjoll ka një skemë nxitje për t'i nxitur njerëzit të hapin biznese të reja. Për vitin e parë ju ndryshohen vetëm 50 euro në muaj, dhe vitin e dytë 80 euro në muaj. Flisni me avokatin tuaj sot për të parë nëse kualifikoheni.

A e mia NIE Numri më mbulon për trajtim mjekësor dhe spitalor në Spanjë?

nie spanjolle mjekimi falas
Juaj NIE Numri nuk ju kualifikon automatikisht për trajtim mjekësor falas në Spanjë

Jo, por pasi të keni punësuar, jeni të mbuluar për trajtim mjekësor në Spanjë. Para se të punësoheni, do të duhet të përdorni Kartën tuaj mjekësore të BE-së. Duke pasur një NIE Numri në Spanjë nuk do të thotë automatikisht se keni të drejtë të kujdesit shëndetësor falas.

A është më e lehtë për tu marrë Rezidenca e BE-së në Spanjë nëse kam një NIE Numri?

si duket një rezidencë spanjolle nëse keni një të tillë nie numër në Spanjë

Po, hapi i parë për të marrë Rezidencën tuaj në Spanjë është marrja juaj NIE Numri nga Policia Spanjolle. Sapo të keni të tijën NIE Certifikata do të jeni në gjendje të aplikoni për qëndrim. Ju gjithashtu do të duhet të regjistroheni në regjistrin në bashkinë e qytetit të quajtur Padron. Për të marrë vendbanimin tuaj do t'ju duhet gjithashtu të tregoni prova të fondeve që mund të mbani vetë, ose, se keni një vend pune ose jeni i vetëpunësuar në Spanjë si një qytetar i BE-së.

Nëse aplikoj për qëndrim në Spanjë është imi NIE Numri i konvertuar në një numër NIF të stilit spanjoll?

si duket numri i apnsih-it
Juaj NIE Numri do të jetë me ju për jetën. Vetëm njerëzit spanjollë lëshohen me numrat NIF

Jo, juaji NIE Numri është me ju për jetën. Numrat NIF lëshohen vetëm për njerëzit e lindur në Spanjë, ose me kombësi Spanjolle. Të gjithë qytetarët e BE-së duhet të kenë një NIE Numri për të punuar në Spanjë.

Pse si qytetar i BE-së më duhet të bëj kërkesë për një numër? Mendova se mund të punoja kudo në BE?

logo eu
Të jesh pjesë e BE-së do të thotë që mund të punosh kudo në Spanjë

Si një Qytetar i BE-së ju keni të drejtë të punoni në çdo vend të BE-së, megjithatë ju jeni subjekt i taksave dhe ligjeve lokale në atë zonë. Sipas ligjit spanjoll, të gjithë të huajt që përfshijnë shtetas të BE-së kanë nevojë për një NIE Numri.

Lista e Anëtarëve të BE / EEA

Austri, Belgjikë, Bullgari, Kroaci, Republika e Qipros, Republika Czecheke, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Hungaria, Irlanda, Italia, Letonia, Lituania, Luksemburgu, Malta, Hollanda, Polonia, Portugalia, Rumania, Sllovakia , Sllovenia, Spanja, Suedia dhe Mbretëria e Bashkuar

 

Për më shumë informacione rreth Marrjes së Spanjishtes tuaj NIE Numri ose vendbanimi në Spanjë vizitoni faqen tonë.

 

 

Lexoni më shumë për marrjen tuaj NIE Numri në Spanjë

 

12 mendime mbi “Duke punuar në Spanjë si një Qytetar i BE-së, a kam nevojë për një? NIE Numri? "

 1. Unë nuk e kuptoj pse kam nevojë për një NIE Numri për të punuar në Spanjë kur unë jam një Qytetar i BE-së? Mendova se kishim të drejtë të punonim atje ku na pëlqen pa u fshehur? Çfarë mund të bënin nëse unë do të punoja dhe nuk do të kisha një NIE Numër si një qytetar i BE-së?

 2. Përshëndetje. Unë jam një QYTETAR jo BE (Amerikan) por unë aktualisht jam duke punuar në BE në Gjermani. A mund ta përdor numrin tim të taksave gjermane ose më duhet akoma për të marrë një NIE Numri?

  1. Përshëndetje Brad Për fat të keq do t'ju duhet një spanjoll NIE Numri për të punuar në Spanjë. Nëse dëshironi që ne ta organizojmë këtë për ju, ju lutemi përdorni formularin tonë të thjeshtë të prenotimit dhe një prej stafit tonë do të jetë në kontakt së shpejti. Të fala, Lisa

 3. Përshëndetje Unë jam i vetëpunësuar në këtë vend si punëtor në vendet e ndërtimit - Unë jam duke menduar të punoj në Spanjë për verën dhe po kërkoj të zgjidh nie numri .. a mund të vetëpunësohem në Mbretërinë e Bashkuar dhe të punoj për një punëdhënës në Spanjë me një numër nit?

  1. Hi

   Jo, nëse punoni në Spanjë, ju duhet të keni ligjërisht një NIE Numri. Nëse dëshironi që ne t'ju rezervojmë, përdorni lehtësisht NIE Formulari i rezervimit të numrave.

   Lisa

 4. Huomenta
  Jos në NIE-numero and resenssi Espanjassa and omistaa Villa, mutta ei ole työssäkäyvä henkilö, niin minkälainen on tarveydenhuolto tällaisella asukilla. Voiko mennä kunnalliseen sairaanhoitoon niin kuin paikalliset ??

  Jukka

  1. Pershendetje jukka

   Nëse nuk jeni banor ju. do t'ju duhet të keni sigurim shëndetësor privat ose ata do t'ju ndryshojnë në pikën e hyrjes edhe nëse keni një të tillë NIE Numri.

   Lisa

 5. Përshëndetje,
  Epo unë kam timen NIE (në një letër të bardhë A4, jo në një kartë), gjithashtu unë kam një pasaportë polish. Por tani që unë dua të punoj, ata më kërkojnë "Número de Seguridad Social".
  Problemi është se për të marrë këtë numër më duhet "Numero de supporte" që supozohet të jetë në timen NIE letër por nuk është. Unë kam një makinë të regjistruar në emrin tim në Spanjë dhe jam këtu për një vit. Si po synoj të marr "Numero de suporte"?
  Faleminderit shumë

  1. Pershendetje Gaia

   ju lutemi telefononi zyrën e hapur 0034 665556070 dhe ne do të jemi në gjendje t'ju ndihmojmë.

   Faleminderit shumë

   Lisa

 6. Eshte nje NIE kërkohet për shtetasit e BE që punojnë në Spanjë për më pak se 3 muaj? (Do të punoj si kamerier deri në korrik dhe gusht.)

  Faleminderit

  Simon

  1. Pershendetje Simon

   Po, të gjithë ata që punojnë në Spanjë do të kenë nevojë për një NIE Numri për të paguar taksën. Nëse dëshironi që ne të prenotoni librin tuaj NIE Emërimi i numrit ju lutemi përdorni formularin tonë të prenotimit dhe ne do ta organizojmë këtë për ju.

   Many thanks

   Lisa

 7. hejsan! undrar om njeri enbart behöver NIE nummer për mig, som svensk medborgare att åka och jobba hur länge jag vill, eller studera 1 ..r .. ?? delade meningar där när jag googlar och frågar folk som bor där..Google säger jag behöver fixa residencia för o vara där mer än 6 muaj më parë, burra m kompnga kompisar har bara NIE nummero jobbar där flera år ..? vad gäller ?? / jakob

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.