Udhëzues për ish-patate për NIE Numrat

Informacione për ish-pat NIE Numrat

Unë jam një ish-Pat: Çfarë është një Spanjisht NIE Numër dhe pse me duhet nje?

La Spanjisht NIE Numër, i njohur gjithashtu si Numero de identidad de extranjero është një numër identifikimi tatimor në Spanjë për jo-shtetas (emigrantë). Nëse një ish-planifikues për të qëndruar në Spanjë për më shumë se muaj 3, ose dëshironi të blini një pronë në Spanjë, do t'ju duhet NIE Numri. Nëse a Kombëtare e BE-së do t'ju duhet një NIE Numri por jo kombëtarët e Eu do të marrin një numër TIE

Ju do të duhet një NIE Numëroni nëse jeni një anëtar i BE-së apo jo.

Whatfarë është një EX-Pat?

Whatfarë Fjala expatri është një tkurrje e mërgimtarëve, që rrjedh nga fjala latine expatriatus. Në kohërat mesjetare, një mërgimtar ishte dikush që ishte larguar nga vendlindja për të jetuar diku tjetër.

Në botën e sotme një mërgimtar është pikërisht ajo që thuhet në kallaj; një person që jeton në një vend tjetër nga ai në të cilin kanë lindur dhe rritur.

Në përgjithësi mendohet se mërgimtarët konsiderohen të jenë njerëz që banojnë përkohësisht në vendin e tyre pritës, me qëllimin përfundimtar për t'u rikthyer në shtëpi më vonë.

Në kohët e fundit, gjithnjë e më shumë ish-patë janë larguar nga vendlindja e tyre dhe zbuluan se ata mund të provojnë një standard jetese më të lartë dhe një cilësi më të mirë të jetës jashtë vendit dhe, për këtë arsye, shumë prej tyre kurrë nuk kthehen në shtëpi. -Pat? A jeni një ish-pat dhe keni nevojë për një NIE Numri?

Arsyet pse mund të dëshironi të marrë një NIE Numër në Spanjë nëse është një EX-PAT

Puna në Spanjë

Bleni një pronë në Spanjë

Trashëgimia e parave në Spanjë

Hapni një Llogari Bankare

Të filluar një biznes

Nëse ju jeni një ish-britanik britanik dhe keni një NIE Numër përfitimet janë të shumta. Ju do të jeni në gjendje të përdorni sistemin shëndetësor spanjoll falas dhe nuk do t'ju duhet sigurimi shëndetësor.

Burimet e mëparshme:

Tranzicionet Jashtë faqes në internet të Eksportit

Tavolina e Informacionit të Pat-Pat

Spanjë Pazar Pazar

Furnizime dyqanesh britanike EX-PAT

 

 

 

 

 

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.