Whatfarë dëshmi më duhet për të marrë një NIE Numri?

 

Ju duhet të siguroni prova se pse keni nevojë për një NIE Numër

Pra, ju keni tuaj NIE Caktimi i numrit të prenotuar, dhe Spanjisht NIE Formularët e numrave plotësohen në anglisht. Çfarë është tjetër? …… Dëshmi.

Në ditën e emërimit tuaj do t'ju duhet të siguroni policinë spanjolle provë pse keni nevojë për një NIE Numër… Niveli dhe lloji i provës që kërkohet për të marrë provën tuaj NIE Numri është i ndryshëm nëse jeni një Qytetarë të BE-së ose jo të BE-së.

Nëse jeni një qytetar i BE-së, do t'ju kërkojë Dëshminë e mëposhtme për të marrë një NIE Numri në Spanjë:

 • Pasaporta dhe kopja e dy faqeve kryesore
 • Dëshmia e adresës në Spanjë - kontrata juaj me qira (në emrin tuaj) do të ishte e mjaftueshme
 • Formulari i plotësuar EX-18
 • Modelo 790 i përfunduar
 • Vërtetim i sigurimit shëndetësor - kjo mund të jetë sigurim shëndetësor privat ose një kartë EHIC
  Dokumenti * që vërteton pse keni nevojë për spanjisht NIE numri, i cili ndryshon në varësi të qëllimeve tuaja. Në shumicën e rasteve është:
  një kontratë që tregon se do të blini një pronë në Spanjë si pasuri të paluajtshme, makinë, etj.
 • të punësuar: kontratë pune nga kompania spanjolle
 • i vetëpunësuar: një çertifikatë pronësie e ndërmarrjes
 • personat me fonde të mjaftueshme: dëshmi që ju mund të jetoni në Spanjë pa punuar
 • studentët: letër pranimi nga shkolla plus provë pagese për shkollën
 • punëkërkuesit: mund të shkoni vetëm me pasaportë
 • Mjaft për të paguar NIE tarifë (€ 9.75 në kohën e shkrimit)
 • * Anydo dokument duhet të përkthehet në Spanjisht ose Katalon (përveç nëse ato janë dokumente zyrtare të BE-së) dhe ju duhet të sjellni origjinalin

Nëse jeni një qytetar jo-BE, do t'ju kërkojë Dëshminë e mëposhtme:

 • Pasaporta, Visa dhe kopjet
 • Formulari i plotësuar EX-15
 • Empadronamiento - do t'ju duhet të shkoni në bashkinë dhe të regjistroheni sikur banoni në zonë
 • Qytetarët jo-BE do të kenë nevojë për provën shtesë të hyrjes legale në Spanjë (për shembull një kartë ulje, e njohur në spanjisht si declaración de entada)
 • Dëshmia e sigurimit shëndetësor
 • Dy fotografi të madhësisë së pasaportës (kontrolloni pasi kjo mund të ndryshojë nga një vend në tjetrin - madhësia spanjolle quhet carnet)
 • Dokumenti * që vërteton pse keni nevojë për spanjisht NIE numri i cili ndryshon në varësi të qëllimeve tuaja. Në shumicën e rasteve është:
  një kontratë që tregon se do të blini një pronë në Spanjë si pasuri të paluajtshme, makinë, etj.
  të punësuar: kontratë pune nga kompania spanjolle
  i vetëpunësuar: një çertifikatë pronësie e ndërmarrjes
  personat me fonde të mjaftueshme: dëshmi se keni mjaft fonde për të jetuar në Spanjë pa punuar
  studentët: Një letër nga shkolla plus dëshmi e pagesës për shkollën
  punëkërkuesit: mund të shkoni vetëm me pasaportë, por do t'ju lëshohet një përkohshëm NIE numër i vlefshëm vetëm për muaj 3

* Anydo dokument duhet të përkthehet në Spanjisht ose Catalán dhe ju duhet të sillni origjinalin

Këtu te MY NIE Numri Spanjë ne mund të rezervoni tuaj NIE Emëroni numrin super të shpejtë dhe plotësoni tuajin NIE Numrat e formularëve të aplikimit, por varet nga ju që të mbledhin prezantimin e provës së saktë se pse keni nevojë për një NIE Numri.

Lexo më shumë:

Itsshtë një kërkesë ligjore për të pasur një NIE Numër

Si të merrni një NIE Numri i shpejtë

Keni nevojë për më shumë këshilla? NA KONTAKTONI

 

 

14 mendime mbi “Çfarë prove duhet të marr për të marrë a NIE Numri? "

 1. Mund të ju lutem më ndihmoni të merrni një të përkohshme NIE pasi kam lexuar që kjo është më e mira për ata prej nesh që nuk kanë punë, përveç nëse mund të siguroni një pa ofertë pune? Faleminderit.

 2. Unë do të shkoj në Tenerife nga Britania e Madhe për të kërkuar punë të Dielën 10 thuaj ndonjë ide se sa shpejt mund të marr një takim dhe nëse po e lexoj këtë të drejtë mund të shkoj vetëm me pasaportë

  1. Përshëndetje Lewis. Ju do të duhet një NIE Emërimi i numrit në Tenerife dhe dokumentet përfunduar. Ju lutemi përdorni formularin e prenotimit të lehtë të numrit niw në faqen tonë të internetit, ne do t'ju bëjmë të rezervuar i9n sa më shpejt të jetë e mundur. Shumë faleminderit, Lisa

  2. Përshëndetje Lewis

   ju falënderoj për mesazhin tuaj. po, ne mund të ju rezervojmë në Tenerife për tuaj nie caktimin e numrit posa të mbërrini. ju lutemi përdorni lehtësinë tonë nie formularin e porosisë së prenotimit të numrave dhe ne do t'ju tërheqim sa më shpejt që të jetë e mundur.

   Faleminderit shumë

   Lisa
   NIE Këshilltar NUMRI

 3. Sqarim i nevojshëm!

  Ka Informacion në dukje kontradiktor në Uebfaqen tuaj, shiko më poshtë:

  1. ADRESË:

  “Pyetje: Nuk kam një Adresë Spanjolle për të përdorur? Çfarë mund të bëj?
  Përgjigje: Seksioni i adresave në internet NIE Formulari i numrit duhet të jetë një adresë në Spanjë. Kjo nuk ka pse të jetë shtëpia juaj, shumë njerëz përdorin adresën e një hoteli ose kafeneje lokale. Nëse nuk keni akses në një adresë spanjolle, mos u shqetësoni, lini këtë pjesë bosh dhe këshilltarët tanë do ta zgjidhin këtë për ju. Ju mund ta ndryshoni me lehtësi adresën pasi të keni NIE Certifikata e numrit. ”

  VERSUS

  “Nëse jeni një Qytetar i BE-së do t'ju duhet Dëshmia e mëposhtme për të marrë një NIE Numri në Spanjë:
  Prova e adresës në Spanjë - kontrata juaj e qirasë (në emrin tuaj) do të ishte e mjaftueshme "

  Kjo e fundit është ajo që më thanë në Stacionin Policor!
  Me sa duket nuk mund të bëhet me Adresën e një Hoteli ose të ngjashme !!!

  2. SIGURIMI SH HENDETSOR për qytetarët e BE-së:

  Mbi të shprehet kjo si Kërkesë për Qytetarët e BE-së:
  "Dëshmi e sigurimit shëndetësor - kjo mund të jetë sigurim shëndetësor privat ose një kartë EHIC"

  VERSUS

  Në faqen kryesore thotë se (vetëm) nëse jeni një qytetar jo-BE që ju duhet të siguroni Dëshmi të Sigurimit Shëndetësor.

  Kjo e fundit duket se është e saktë.
  Duket gjithashtu se është një Kërkesë absurde!
  Pse keni nevojë për Sigurim Shëndetësor vetëm për të hapur një llogari bankare ose për të blerë një makinë ???

  1. Përshëndetje Markus

   Rregullat janë të ndryshme në çdo fushë ... Gjëja më e mirë për të bërë është të japim një nga tonat NIE Numri i këshilltarëve një telefonatë në 0034 665556070 dhe ata mund t'ju drejtojnë përmes nie procesi i numrave në zonën tuaj

   Lisa

   1. Pershendetje Lisa,

    Ajo thotë këtu nën “Nëse ju jeni një Qytetar i BE-së ju do të duhet Dëshmia e mëposhtme për të marrë një NIE Numri në Spanjë: ”
    “- persona me fonde të mjaftueshme: dëshmi se mund të jetoni në Spanjë pa punuar”

    Sa keni nevojë të klasifikoni si 'person me fonde të mjaftueshme'?

    1. Me të vërtetë shumë konfuze.
     Unë jam qytetar i BE-së duke punuar në distancë për kompaninë britanike dhe dua të zhvendos / blej një shtëpi në Spanjë pasi mund të operoj nga kudo në botë. Çfarë më duhet? I gjithë procesi më duket shumë konfuz.

     1. Hi

      Si qytetar i be-së do t'ju duhen të dyja nie dhe kartën e gjelbër të qëndrimit.

      Shpresoj që kjo të ndihmojë?

      Lisa

 4. Përshëndetje
  Hyni në España hace 2 años estoy empadronada, alquilo un piso, recibo una pensión (pequeña) de mi país, tengo 60 év, no pienso trabajar y cuento con seguro salud (Sanitas)
  Es obtener i mundshëm el NIE ?
  Falënderim
  Silvia

 5. Hi,
  Gruaja ime dhe unë po kërkojmë të blejmë një pronë në Spanjë në të ardhmen e afërt, por nuk kemi gjetur asgjë akoma. A jemi akoma në gjendje të marrim NIE paraprakisht pa dëshmi ose kontratë blerjeje pasi është e shënuar si një nga kërkesat? Faleminderit

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.